حمید دارابی

بررسی شیوه های علمی نصب ؛ راه اندازی و نگهداری چیلرهای تراکمی

ناگفته هایی درمورد کمپرسورهای اسکرال (حلزونی)
ساعت ۱:۱٩ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ٢٩ تیر ۱۳٩٦   کلمات کلیدی: صنایع برودتی ،حلزونی ،اسکرال ،کمپرسور

کمپرسورهای اسکرال در مقایسه با کمپرسورهای رفت و برگشتی به دلیل عدم وجود سوپاپ های رانش و مکش و قطعات متحرک کمتر، همچنین عدم وجود فضای مرده و مقاوم درمقابل برگشت مایع، از مزایای بیشتری برخوردار بوده و بیش از15سال است که این نوع کمپرسور در صنعت چیلرسازی و صنایع برودتی مورد استفاده قرار می گیرند درپی کشف علت خرابی زودهنگام 4دستگاه کمپرسور اسکرال،برآن شدیم دلایل این اتفاق را تشریح کنیم.

چهار دستگاه کمپرسور مدلHLM081T4 درفاصله زمانی کمتر ازیک ماه دچار آسیب دیدگی قطعات مکانیکی گردیده و ناگزیر شدیم آنها را با 4دستگاه کمپرسور نو جایگزین کنیم.برای کشف علت خرابی زودهنگام این کمپرسورها آنها را در تعمیرگاه کمپرسور شکافته و متوجه شدیم تمامی کمپرسورها به دلیل اختلال در روغن کاری بوش های پایین و بالا میل لنگ و خوردگی در لبه های حلزونی‌ها از کار افتاده اند.


علل کارکرد چیلرهای تراکمی آب خنک در فشار بالا
ساعت ۱٢:٠٦ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ٢٩ تیر ۱۳٩٦   کلمات کلیدی: راه اندازی ،قدم به قدم ،صنعت تاسیسات ،نصب

چیلرهای تراکمی که کندانسور آنها توسط آب خنک می شود،آب خنک نامیده می‌شوند.دراین نوع چیلرها با گردش دائم آب در کندانسور عمل تقطیر و خنک سازی مبرد صورت می‌گیرد.در کندانسور چیلرهای آب خنک، جریان آب در درون لوله های مسی برقرار بوده و مبرد در داخل پوسته کندانسور حرکت می کند.که عموماً مسیر جریان مبرد و آب درجهت خلاف یکدیگر می‌باشند.

دراین نوع چیلرها اگر به هر دلیلی گردش آب در کندانسور دچار اختلال گردد.کنترل فشاربالا(Hi pressure control)فرمان قطع به کمپرسور داده و تازمانی که عیب دستگاه برطرف نشود اجازه کار به کمپرسور نخواهد داد.


نصب و راه اندازی چیلرها،قدم به قدم (بخش چهارم)
ساعت ۱٢:٤۱ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢٥ تیر ۱۳٩٦   کلمات کلیدی: قدم به قدم ،نصب و راه اندازی ،چیلر تراکمی ،نشریه صنعت

درصورتی که چیلر تراکمی برای اولین بار است که راه اندازی می شود، قبل از هرگونه اقدام با واحد خدمات پس از فروش شرکت سازنده چیلر تماس گرفته و از مدیر این واحد درخواست نمایید که ناظر بر راه اندازی را به محل نصب دستگاه اعزام نماید. لازم به ذکر است که ارائه اطلاعاتی از جمله مدل و شماره سریال دستگاه از سوی پیمانکار نصاب راه اندازی را سرعت خواهد بخشید.

۱- با توجه به اینکه بطور معمول هزینه های ایاب و ذهاب و اقامت ناظرین اعزامی از سوی شرکت سازنده بر عهده پیمانکار نصاب دستگاه می باشد، پیشنهاد می شود قبل از درخواست اعزام ناظر از شرکت سازنده بخواهید چک لیست موارد قبل از راه اندازی را برای شما ارسال یا فاکس کند که هنگام حضور ناظر در محل دستگاه در وقت و هزینه ها صرفه جویی شود.