حمید دارابی

بررسی شیوه های علمی نصب ؛ راه اندازی و نگهداری چیلرهای تراکمی

نصب و راه اندازی چیلر قدم به قدم (بخش دوم)
ساعت ٤:۱۳ ‎ب.ظ روز جمعه ٤ اردیبهشت ۱۳٩٤   کلمات کلیدی: راه اندازری ،چیلر تراکمی ،نصب ،قدم به قدم

بخش دوم: لوله کشی تأسیسات چیلرهای تراکمی

مطالبی که دراین بخش ارائه خواهد شد حاصل سالها تجربه در نصب،راه اندازی و نگهداری انواع چیلرهای تراکمی می باشد و نکات مهمی را درزمینه اجرای لوله کشی تأسیسات چیلرهای تراکمی مطابق استانداردهای رایج در اختیار خوانندگان قرار می دهد.

1- پس از نصب و استقرار چیلر تراکمی روی فونداسیون با رعایت دستورالعمل های شرکت سازنده، قدم بعدی اجرای لوله کشی ارتباطی بین چیلر و دستگاههای مصرف کننده و الکتروپمپ ها و برج خنک کننده و تأسیسات خیس مانند سختی گیر می باشد.

2- چیلرها و تأسیسات آنها دستگاههای گران قیمتی می باشند.بنابراین لوله کشی اینگونه دستگاهها باید به طور اصولی و مطابق دستورات شرکت سازنده انجام شود.دراین راستا حتماً باید نقشه تأسیسات موتورخانه چیلر توسط مهندسین مشاور با تجربه تهیه شده و دراختیار پیمانکار موتورخانه قرارگیرد.با توجه به اینکه عمده مشکلات هنگام راه اندازی و بهره برداری از چیلرهای تراکمی مستقیماً به دلیل اجرا و طراحی غلط لوله کشی بوجود می آید،لذا اهمیت طراحی اصولی و اجرای لوله کشی این دستگاهها مطابق دستورات شرکت سازنده بسیارحائز اهمیت بوده و گروههای نصاب و پیمانکار هرگز نباید بدون نقشه تایید شده توسط مهندس مشاور پروژه،اقدام به لوله کشی تاسیسات موتورخانه نمایند.


3- پمپ ها در سیستم های گرمایش و سرمایش وتهویه مطبوع نقش بسیار مهمی دارند، بنابراین نصب و لوله کشی اینگونه دستگاهها باید با دقت و مطابق استاندارد انجام شود.

4- دراجرای لوله کشی رانش و مکش پمپ ها، لوله ها باید به نحوی نصب شوند که فلنج های پمپ تحت تاثیر نیروی گشتاور حاصل از وزن لوله ها یا تنش حرارتی قرار نگیرند. اتصال لوله های مکش و رانش پمپ ها باید با لرزه گیر و اتصالات انبساطی انجام شود.فلنج ها باید تراز و دریک راستا نصب شوند.درشکل(1)جزئیات نصب پمپهای سانتریفیوژی فونداسیون نشان داده شده است.لوله های ورود و خروج سیال با استفاده از آویز و تکیه گاه مناسب باید طوری مهار شوند که وزن لوله و اتصالات به پمپ منتقل نشود.

شکل1

5- درصورت نصب دو(یا چند)پمپ موازی در یک سیستم نصب شیر یکطرفه در لوله رانش مطابق شکل(1)برای هرپمپ ضروری است.

6- اجرای صحیح لوله کشی مدار اواپراتور چیلرها نقش بسیار مهمی درکارکرد آن دارد درصورتیکه مطابق شکل(2)پمپ اواپراتور در فاصله بین کلکتور برگشت آب از ساختمان و اواپراتور دستگاه قرار گیرد عملاً از ورود ذرات و رسوبات معلّق درشبکه لوله کشی به اواپراتور جلوگیری به عمل خواهد آمد. 

 

 شکل2

7- لوله کشی مدارات اواپراتور و کندانسور چیلرهای تراکمی نیز باید مطابق استاندارد و مقررات نصب تاسیسات مکانیکی انجام شود و دراین خصوص رعایت دستورالعمل ها و توصیه های شرکت سازنده دستگاه در کارکرد چیلر نقش بسیار مهمی بر عهده خواهد داشت.درصورت نیاز اتصال لوله های رفت و برگشت به چیلر باید با قطعه انعطاف پذیر(لرزه گیر)انجام شود.

پس از پایان عملیات لوله کشی موتورخانه حتماً مطابق شکل(3)دماسنج تهیه و در ارتفاع مناسب برای رویت دمای آب ورود و خروج اواپراتور و برج خنک کن نصب شود.

 شکل3

8- لوله کشی مدار آب بین کندانسور و برج خنک کننده باید مطابق استانداردهای رایج اجرا شود و اتصالات دنده ای و جوشی مورد استفاده درلوله کشی باید از نوع استاندارد و مرغوب انتخاب و به کار برده شوند.

9- لوله کشی برج های خنک کن که به صورت موازی در کنار هم قرار گرفته اند و دارای چند ورودی میباشند باید به نحوی انجام شود که آب ورودی به طور مساوی و متعادل وارد هریک از برج ها شده و در صورت نیاز جهت کنترل و بی شیر فلکه در مسیر آب ورودی تهیه و نصب شود که بتوان جریان آب به برج ها کنترل و تنظیم نمود.درشکل(4)روش های صحیح اجرای لوله کشی چند برج خنک کننده که به صورت موازی نصب شده اند نشان داده شده است.

 

 

شکل4

این مقاله در مجله شماره 178 صنعت تاسیسات به قلم اینجانب نوشته شده است.