حمید دارابی

بررسی شیوه های علمی نصب ؛ راه اندازی و نگهداری چیلرهای تراکمی

علل کارکرد چیلرهای تراکمی آب خنک در فشار بالا
ساعت ۱٢:٠٦ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ٢٩ تیر ۱۳٩٦   کلمات کلیدی: راه اندازی ،قدم به قدم ،صنعت تاسیسات ،نصب

چیلرهای تراکمی که کندانسور آنها توسط آب خنک می شود،آب خنک نامیده می‌شوند.دراین نوع چیلرها با گردش دائم آب در کندانسور عمل تقطیر و خنک سازی مبرد صورت می‌گیرد.در کندانسور چیلرهای آب خنک، جریان آب در درون لوله های مسی برقرار بوده و مبرد در داخل پوسته کندانسور حرکت می کند.که عموماً مسیر جریان مبرد و آب درجهت خلاف یکدیگر می‌باشند.

دراین نوع چیلرها اگر به هر دلیلی گردش آب در کندانسور دچار اختلال گردد.کنترل فشاربالا(Hi pressure control)فرمان قطع به کمپرسور داده و تازمانی که عیب دستگاه برطرف نشود اجازه کار به کمپرسور نخواهد داد.


این مقاله به علل کارکرد چیلرهای آب خنک در فشاربالا و همچنین راهکارهای لازم جهت رفع عیوب می‌پردازد.

1-    پمپ آب برج خنک کن

این پمپ آب درون لوله های مسی کندانسور را از طریق سیستم لوله کشی به برج خنک کننده انتقال داده و به گردش در می آورد،کارکرد درست برج خنک کن بستگی به انتخاب صحیح ارتفاع بالابری(Head)و میزان آب جریانی(دبی)پمپ دارد.

 

(شکل(1)

 نویسنده بارها در بازدید از پروژه های مختلف در سراسر کشور با موارد متعددی از انتخاب اشتباه پمپ مدار برج خنک کن مواجه بوده که به دلیل اُفت فشار بیش از اندازه ناشی برج خنک کن و اجرای نادرست لوله کشی بین کندانسور و برج خنک کن، پمپ دستگاه از دبی کافی برخوردار نبوده و چیلر دائماً با فشار بالا کار می کردند.

قابل ذکر است که انتخاب نادرست پمپ برج خنک کننده چیلرهای آب خنک در همان سال اول بهره برداری از دستگاه خودر ا نشان داده،لذا پیشنهاد می شود دراینگونه مواقع برای محاسبه قدرت پمپ و انتخاب صحیح آن از خدمات مهندسین تأسیسات کمک بگیرید.

2-   کندانسور

عموماً درصنعت چیلرسازی کشور ایران از کندانسورهای پوسته و لوله استفاده می‌شود.این نوع کندانسور تشکیل شده است از یک مخزن استوانه ای(پوسته)که در آن لوله‌های مسی قرارگرفته اند.این لوله ها از دو طرف به صفحات سوراخ دار(T ube sheet) اکسپند شده اند.همانگونه که ذکر گردید در کندانسورهای پوسته و لوله آب برج خنک کن، درداخل لوله های مسی جریان دارد و مبرد که در اطراف این لوله در درون پوسته وجود دارد توسط جریان آب برج خنک کن سرد می شود.

کندانسورهای پوسته و لوله از این قسمت‌ها تشکیل شده‌اند.پوسته(Shell)- لوله های مسی(Tubes)تیوب شیت ها-قالپاق ها(درپوش ها)-بافل نگهدارنده مجموعه لوله های مسی که در شکل 2 این قسمت ها را ملاحظه می کنید.

 

کندانسورهای آبی پس ازمدتی کار کردن دستگاه، در داخل لوله های مسی رسوب می گیرند.رسوب داخل لوله های مسی عموماً املاح کلسیم و منیزیم می باشند که به شکل پوسته یا لایه روی سطوح انتقال حرارت سیستم آب کندانسور تشکیل می شود که علاوه بر کاهش انتقال حرارت می تواند موجب خوردگی و زنگ زدگی قسمت‌های مختلف کندانسورها گردد. ایران معمولاً برای رسوب زدایی املاح کلسیم و منیزیم که در داخل لوله‌های مسی کندانسور رسوب می‌کنند از اسید استفاده می کنند که به این عمل اسیدشویی کندانسور می گویند.انجام عملیات رسوب زدایی با اسید به دفعات موجب خوردگی و زنگ زدگی قسمت های درونی قالپاق‌ها (درپوش های جلویی و انتهایی)کندانسورها می گردد.بارها مشاهده شده است که اسید باعث خوردگی واشر و صفحه جداکننده آب ورودی و خروجی کندانسور شده(شکل3) که تحت این شرایط آب ورودی به کندانسور به جای اینکه طول کندانسور را طی کند. به دلیل خوردگی واشر و صفحه جداکننده از همان نقطه ورودی به لوله برگشت آب به سمت برج خنک‌کن هدایت می‌شود و عملاً جریان آب برج خنک کن هیچگونه تاثیری در سرد کردن مبرد که در پوسته جریان دارد نداشته و بلافاصله به برج خنک کن برگشت می کند.با ادامه این وضعیت فشار در کندانسور بالا رفته و دستگاه توسط کنترل فشار بالا(Hi pressure control)متوقف می شود.دراینگونه مواقع باید چیلر خاموش و قالپاق های کندانسور باز شده وتعمیر و بازسازی شوند.ساده ترین راه تشخیص این عیب در کندانسورهای آبی لمس قسمت فوقانی و زیرین کندانسور هنگام کار دستگاه می باشد که درصورت عدم اختلاف دما بین این دو نقطه لازم است قالپاق ها از کندانسور جدا شوند و مورد بازدید و بررسی قرار گیرند.

شکل(4)