نصب و راه اندازی چیلرها قدم به قدم (بخش اول)

 

2- چیلرهای آبی باید روی یک فونداسیون محکم و مطمئن قرارگرفته و نصب شوند.

 

درصورتیکه محل استقرار چیلر طبقات پایین و زیرزمین ساختمان پیش بینی شده است به کمک مهندسین پیمانکار ساختمان نسبت به اجرای فونداسیون بتنی(ترجیحاً مسلح)مطابق جزئیات نقشه پیشنهادی شرکت تولید کننده چیلر اقدام کنید.درشکل(1)یک نمونه نقشه اجرای فونداسیون و جزئیات آن را مشاهده می کنید. به طور معمول وزن فونداسیون را حداقل 5/2برابر وزن چیلر درنظر گرفته شود(وزن چیلر در کاتالوگ شرکت سازنده درج شده است). دقت کنید فونداسیون باید کاملاً تراز اجرا شود و شاسی دستگاه به فونداسیون پیچ گردد تا در هنگام وقوع زلزله دستگاه از جای خود حرکت نکند.

 

شکل 1

3- درصورتیکه محل نصب چیلر آبی در طبقات پیش بینی شده است حتماً دراین مورد با مهندسین سازه ساختمان مشورت نمایید.دراینگونه مواقع لازم است کف طبقات به اندازه کافی مقاومت داشته باشندتا بتوانند وزن اعمال شده را تحمل کنند. بدین منظور باید تمهیداتی درخصوص افزودن سازه کمکی(تیرهای فولادی یا پایه های بتن مسلح)برای انتقال نیروی وزن دستگاه به نزدیکترین ستون اصلی ساختمان اتخاذ شود. اگر دستگاه در طبقات فوقانی، یعنی جایی که ارتعاشات نتوانند به زمین منتقل شوند نصب می گردد باید  در زیر سوراخهای تعبیه شده توسط شرکت سازنده در روی شاسی دستگاه، لرزه گیر پیش بینی و نصب شود.(شکل2) چیلرهای دارای کمپرسورهای نوع رفت و برگشتی هنگام کار سر و صدای زیادی تولید می کنند و باید مسئله انتقال ارتعاشات آنها مورد توجه قرار گیرد.

 

شکل2

 

4- با توجه به اینکه برای تعمیرات و بازدید چیلرهای آبی باید فضای کافی در اطراف محل نصب آنها وجود داشته باشد، لذا قبل از اجرای فونداسیون این مهم درنظر گرفته شود تا درآینده برای تعمیرات دستگاه با مشکل مواجه نشوید و تابلو برق و کمپرسورها،اواپراتور و کندانسور به راحتی قابل دسترسی باشند.

محل استقرار چیلر در موتورخانه را به نحوی انتخاب کنید که فضای کافی جهت تعویض احتمالی لوله های اواپراتور و کندانسور وجود داشته باشد و حداقل به اندازه طول اواپراتور دریک سمت چیلر مانعی وجود نداشته باشد(برای چیلرهایی که دارای اواپراتور صفحه ای می باشند طول کندانسور را برای تعویض لوله در نظر بگیرید.)

5- محل نصب برج خنک کننده چیلرهای آبی به طور معمول روی پشت بام ساختمان درنظر گرفته می شود. قبل از استقرار و مونتاژ برج خنک کننده روی پشت بام، با مهندس سازه ساختمان درخصوص اجرای فونداسیون بتنی یا سازه فلزی جهت محل نصب دستگاه مشورت و تبادل نظر کنید.شکل(3)درچنین شرایطی نقشه اجرای فونداسیون دستگاه را از شرکت سازنده برج خنک کن درخواست نموده و به جزئیات نصب توجه کامل نمایید.درشکل(4) یک نمونه نقشه اجرای فونداسیون و جزئیات فواصل آن را مشاهده می کنید.

شکل3

 

شکل 4

6- محل استقرار برج خنک کنه را طوری انتخاب کنید که مطابق شکل(5)هوای خروجی آن در اثر وزش باد مجدداً به داخل دستگاه مکش نشود.

شکل5

7- درصورت قرارگرفتن چند دستگاه برج خنک کن درکنار یکدیگر، فضای کافی برای مکش بین آنها در نظر گرفته شود.شکل(6)

 

شکل6

 

8- حداقل ارتفاع نصب برج خنک کن ازسطح پشت بام یا زمین باید به نحوی طراحی شود که برف و باران به داخل دستگاه وارد نشود.شرکتهای سازنده برج خنک کننده حداقل ارتفاع نصب را500میلیمتر از کف زمین یا پشت بام توصیه می کنند.

9- درصورت قرارگرفتن برج خنک کن در کنار دیوارهای بلند، مطابق شکل(7)حداقل فاصله از دیوار را درنظر بگیرید تا در کاربرد برج خنک کننده اختلالی بوجود نیاید.

10- محل نصب برج خنک کن را به نحوی انتخاب کنید که از خطوط انتقال برق فشار قوی دور باشند.

11- برج های خنک کن را درمحل هایی نصب کنید که از دود خروجی بویلرها و گرد و غبار دور باشند.

 

شکل7

این مقاله به قلم اینجانب در شماره 177 مجله صنعت تاسیسات مهر ماه 1393 نوشته شده است.

/ 1 نظر / 179 بازدید
رضا

با سلام از مطالب ارزنده شما سپاسگزارم