نصب و راه اندازی چیلر قدم به قدم (بخش سوم)

  • حداکثر جریان عبوری از کابل ردهنگام راه اندازی دستگاه
  • درجه حرارات محیط
  • تعداد کابل هایی که درکنار هم قرار می گیرند.
  • درصد اُفت ولتاژ

شرکتهای سازنده چیلر در کاتالوگ دستگاهها میزان حداکثر جریان مصرفی برای انتخاب کابل قدرت را تحت عنوان MOA(Max. operating current) قید می کنند که باید به آن توجه نمود.توجه داشته باشید که سطح مقطع کابل باید توسط مهندس برق با تجربه انتخاب گردد.درجدول(1)برای هشت مدل کمپرسور دورانی پیچی BITZER که یکی از شرکتهای تولید کننده چیلر در ایران روی دستگاههای خود استفاده می کند میزان حداکثر جریان مصرفی(MOA)ذکر شده است.

 

2- مدار لوله کشی سیستم سرمایی شامل اواپراتور چیلر،فن کویل ها و هواسازها را با آب تمیز پرکنید.بهتر است به منظور تخلیه سریع هوای درون کویل ها ابتدا آب از پایین نقطه به سیستم وارد شود تا هوا از طریق شیرهای هواگیری تخلیه گردد.

3- مدار آب برج خنک کننده را نیز از طریق تشت برج خنک کننده با آب تمیز پرکنید.درصورتی که سختی آب بیش از میزان مجاز باشد دستگاه سختی گیر تهیه و آب نرم را به مدار برج خنک کننده وارد کنید. طی سالهای اخیر مهندسی تصفیه آب درکشور ایران پیشرفت قابل ملاحظه ای داشته است که توصیه می شود برای تهیه نصب سختی گیر با شرکتهای سازنده دستگاههای سختی گیر مشورت و از تجربیات آنان بهره مند شوید.

3- هواسازها را مطابق دستورالعمل شرکت سازنده بازدید و آنها را برای بهره برداری آماده نمایید.قسمتهای مختلف هواساز شامل بادبزن –الکتروموتور و تسمه ها ، فیلترها، کویل ها،شیرهای سه راهه موتوری، تابلو مدار قدرت و مدار فرمان، سیستم های کنترل و سنسورهای آن را بازدید و عملکرد آنها را کنترل نمایید.درجدول(2) یک نمونه جدول بازدید و تعمیرات دوره ای هواساز را ملاحظه می کنید.

 

4- قبل از راه اندازی چیلر در فصل تابستان، تمامی فن کویل های سیستم سرمایش را نیز بازدید و مطابق دستورات شرکت سازنده آنها را سرویس و برای بهره برداری آماده کنید.فیلتر را از محل خود خارج نموده و در صورت نیاز شستشو یا تعویض کنید.اتصلات الکتریکی و عملکرد ترموستات فن کویل ها را کنترل و عیوب جزئی را مطابق چک لیست برطرف کنید.

5- در راه اندازی چیلرهای تراکمی بررسی کارکرد درست برج خنک کن و پمپ آن نیز یکی دیگر از مهمترین کارهای پیمانکاران نصاب می باشد.برج های خنک کن را مطابق دستورالعمل شرکت سازنده برای بهره برداری آماده و سرویس شوند.عملکرد شناور تشت برج را کنترل کنید که به خوبی آب وارد آن شود.بالانس استاتیکی و دینامیکی پره های ملخی را کنترل و مورد بازدید قراردهید.ریزش آب روی سطوح انتقال حرارت را بدقت کنترل و رفع نقص نمایید.الکتروموتور و اتصالات الکتریکی آنرا بازرسی و هرگونه صدای غیرعادی هنگام کار دستگاه را زیرنظر داشته و نسبت به رفع آن اقدام کنید.

6- پس از بازکردن شیرفلکه های سیستم تابستانی پمپ های اواپراتور و برج خنک کننده را راه اندازی و جهت چرخش صحیح محور الکتروموتور را کنترل نمایید.آمپر مصرفی الکتروموتور پمپ را اندازه گیری و با مقادیر روی پلاک آن مقایسه کنید.عملکرد کوپلینگ الکتروپمپ ها را نیز کنترل نمایید.

7- فنرهای زیرپایه های کمپرسورها را دروضعیت کار قرار دهید.چیلرهایی که کمپرسور آنها ساخت شرکت DWM COPELANDمی باشد،باید محل استقرار کمپرسور روی شاسی را مطابق شکل(1)دروضعیت کار قرار دهید.برای سایر کمپرسورها به دستور العمل شرکت سازنده مراجعه و کمپرسورها را درحالت بهره برداری قراردهید و از حالت ترمز خارج کنید.

8- درمسیر جریان خروجی آب از اواپراتور مطابق شکل(2)فلوسوئیچ نصب نمایید.چنانچه به هر دلیلی جریان آب داخل لوله خروجی اواپراتور راکد شود زائده پاروئی شکل این کنترل به وضعیت اولیه خود برگشته و چیلر را خاموش خواهد کرد.

9- شرکتهای سازنده چیلر قبل از خروج دستگاه از کارخانه شیرهای رانش و مکش کمپرسورها را در وضعیت بسته قرار می دهند، لذا قبل از راه اندازی چیلر شیرهای رانش و مکش کمپرسور را در وضعیت بازقراردهید. درشکل (3) شیرمکش کمپرسور در وضعیت بازنشان داده شده است.

10- پس از بازنمودن شیرهای رانش و مکش کمپرسورها، جریان برق را در تابلوی چیلر برقرار کرده و گرمکن های کارتر روغن کمپرسورها را دروضعیت روشن قراردهید تا مایع مبردی که در روغن کمپرسور جمع شده است ظرف مدت 24 ساعت قبل از راه اندازی کاملاً توسط حرارت گرمکن ها تبخیر شده و در کارتر روغن فقط روغن خالص وجود داشته باشد.درشکل(4)موقعیت نصب گرمکن روغن دونوع کمپرسور نشان داده شده است.

11- و در پایان شیر سرویس در مدار مایع را کنترل کنید که در وضعیت باز قرارگرفته باشد. درشکل(5)موقعیت نصب شیر سرویس درمدار مایع چیلر را ملاحظه کنید.

اکنون چیلر جهت راه اندازی آماده می باشد                                                   ادامه دارد.

این مقاله به قلم این جانب در مجله شماره 179 صنعت تاسیساتچاپ شده است.

/ 2 نظر / 98 بازدید
سيستم وبلاگدهي جديد لاين بلاگ

يه سيستم فوق العاده حرفه اي براي وبلاگ نويسان کاملا رايگان ايندکس بسيار بسيار سريع در گوگل و ياهو ثبت رايگان وبلاگ شما در هزاران دايرکتوري سايت هاي ايراني و خارجي همين حالا وبلاگتون رو در لاين بلاگ بسازيد www.lineblog.ir

پویا

سلام استاد. زمان تعویض فیلتر درایرهای سیکل تبرید به چه صورت هست؟زمان مشخص دارد؟با تشکر