نصب و راه اندازی چیلرها،قدم به قدم (بخش چهارم)

در جدول ۱، مواردی که پیمانکار نصاب قبل از راه اندازی باید کنترل و بازدید نماید را ملاحظه می کنید.

۲- قبل از راه اندازی چیلر به کار انداختن کمپرسورها از گرم شدن روغن کارتل کمپرسورها که ۲۴ ساعت قبل هیترهای آنها در مدار قرار گرفته اند اطمینان حاصل نمایید. بهترین راه برای تشخیص این مهم لمس کارتل کمپرسور با دست می باشد.
۳- حداقل ۱۵ دقیقه قبل از راه اندازی چیلر، برج خنک کن و پمپهای آن را به کار اندازید تا آب خنک در کندانسور چیلر گردش کند. جهت چرخش بادزن برج خنک کن را کنترل نمایید که بطور صحیح باشد. در برج های دارای بدنه فایبرگلاس (FRP) هوا باید از قسمت بالای برج خنک کن به بیرون پرتاب گردد.
۴- پمپ های مدار آب اواپراتور چیلر را نیز راه اندازی و عملکرد فلوسوئیچ در قسمت خروجی آب از اواپراتور را کنترل کنید. در این مرحله شیرفلکه های سیستم تابستانی را در وضعیت باز قرار داده و اجازه دهید آب در دستگاههای تهویه مطبوع ساختمان مانند هواسازه ها و فن کویلها به گردش درآید و از نقاط پیش بینی شده روی کویلهای هواساز و فن کویلها هوای درون سیستم را تخلیه کنید.
۵- مدار اینترلاک شامل پمپهای اواپراتور، پمپ های برج خنک کن و بادبزن برج خنک کن را در مدار فرمان چیلر برقرار کنید بطوری که با توقف هریک از دستگاههای فوق چیلر باید خاموش شود.
۶- دمای تنظیم شده ترموستات و آنتی فریز چیلر را به دقت بازدید کنید که در دمای مورد نظر تنظیم شده باشد (لاک پلمپ کارخانه سازنده سالم باشد).
۷- اتصالات برق ورودی به تابلوی برق چیلر را به دقت کنترل کنید که محکم و بطور اصولی در جای خود قرار گرفته باشند.
۸- جریان برق ۳ فاز را در تابلوی برق چیلر برقرار نموده و لتاژ برق را کنترل کنید که نوسانات آن در حد مجاز باشد.
۹- پس از اطمینان از وجود جریان سه فاز برق در تابلوی موتورخانه، چیلر را با حضور ناظر فنی شرکت سازنده و رعایت دستور العمل های کارخانه سازنده به کار اندازید.
۱۰- بلافاصله پس از راه اندازی چیلر جریان مصرفی هریک از کمپرسورها را به دقت اندازه گیری نمایید. در صورت مشاهده شرایط غیرعادی، کمپرسور را خاموش و نسبت به رفع نقض آن اقدام کنید.
۱۱- بعد از راه اندازی چیلر وضعیت شارژ گاز مدار مبرد را از طریق رویت سایت گلاس مدار مایع کنترل کنید . در صورت نیاز، مطابق دستورالعمل شرکت سازنده چیلر دستگاه را شارژ گاز نمایید.
۱۲- سطح روغن کارتل کمپرسورها را ضمن کار دستگاه به دقت زیر نظر داشته باشید.
۱۳- نیم ساعت پس از راه اندازی چیلر فشار رانش، فشار روغن و فشار مکش کمپرسورها را کنترل کنید که در محدوده مجاز مطابق مقادیر جدول شرکت سازنده باشند. شرکت های تولید کننده چیلر با توجه به نوع مبردی که در دستگاه شارژ شده است محدوده مجاز فشارهای عملیاتی دستگاه را در دفترچه های راهنمای نصب و راه اندازی قید می کنند.
۱۴- یکی از مهمترین وظایف اپراتورهای چیلرهای تراکمی ثبت مقادیر فشار رانش و مکش و روغن کمپرسورها، همچنین دمای آب ورودی و خروجی اواپراتور و کندانسور و آمپر مصرفی کمپرسورها بطور مداوم روی یک فرم می باشد تا همواره عملکرد دستگاه هنگام کار تحت پایش قرار گیرد. در جدول ۲، نمونه ای از فرم گزارش ثبت مقادیر فشار، دما و آمپر مصرفی کمپرسورها را ملاحظه کنید.

۱۵- پس از راه اندازی کامل چیلر در صورتی که شرایط کارکرد آن متعارف باشد، صورتجلسه تحویل چیلرها را با حضور نماینده شرکت سازنده، نماینده کارفرما و پیمانکار نصاب تهیه کنید و به مدت ۲۴ ساعت بطور مداوم مقادیر فشار، دما و آمپر مصرفی کمپرسورها را به دقت روی فرم گزارش روزانه ثبت نموده و هرگونه تغییرات غیرعادی را بررسی و زیر نظر داشته باشید.
۱۶- در پایان اگر حین راه اندازی و بهره برداری در ساعات اولیه با مشکلات و موارد زیر مواجه شدید فوراٌ دستگاه را خاموش کرده و نسبت به رفع نقص اقدامات لازم را به عمل آورید:
• تغییرات ولتاژ برق ورودی موتورخانه غیرعادی باشد.
• کنترل ضد یخ زدگی (CONTROL ANTI FREEZE) دستگاه را خاموش کند.
• کنترل فشار روغن کمپرسورها (OIL PRESSURE CONTROL) دائماٌ فرمان قطع صادر کند.
• فشار رانش کمپرسورها بیش از ۲۴۰ پوند بر اینچ مربع باشد.
• سطح روغن کارتل کمپرسورها پایین تر از حد مجاز باشد.
• کنترل حفاظت سیم پیچ کمپرسورها (MOD) عمل نماید.
• و بالاخره با شنیدن هرصدای غیرعادی فوراٌ چیلرها را خاموش کنید و به دنبال منشاء صدا باشید تا برطرف گردد.

/ 0 نظر / 257 بازدید